Co potřebují rodiče vědět o Youtube...

10.10.2018

Kým jste se chtěli stát, když jste byli malí? Kosmonautem, popelářem, baletkou, herečkou - to jsou nejčastější odpovědi generace dnešních rodičů. Dnešní děti se chtějí stát Youtubery.   Youtubeři jsou pro ně vzorem, jsou opravdoví, upřímní, jedni z nich... Je to skutečně tak? 

Pár základních faktů...

YouTube je největší internetový server pro sdílení videosouborů. Založili jej v únoru 2005 zaměstnanci PayPalu Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim.            V listopadu 2006 byl zakoupen společností Google za 1,65 miliardy dolarů (tehdy asi 37 miliard Kč). Google nyní provozuje tuto stránku jako dceřinou společnost, uživatelské účty mezi těmito společnostmi jsou propojené.

Photo by Gianandrea Villa on Unsplash 

Původně vznikl YouTube za účelem nahrávání a sdílení domácích videí, v posledních letech prošel ale server razantní profesionalizací. Na YouTube jsou dostupné videoklipy, Let´s Play videa (záznamy videoher),TV klipy, hudební videa, trailery a ukázky k filmům, video-blogy, komediální originální videa, doporučení produktů, návody, nebo vzdělávací videa a další. Jestliže máte svůj vlastní účet, můžete navíc videa hodnotit, komentovat a registrovat si YouTube kanály, ve kterých se Vám zobrazí všechny příspěvky vašich oblíbených YouTuberů. Přihlášení uživatelé mohou také nahrávat a zveřejňovat vlastní videa a vytvářet si vlastní kanály.

Smartphony s operačním systémem android vyžadují vytvoření účtu Googel +, k využívání většiny jeho funkcí (Gmail, Mapy,Youtube, Googel-Chrome). Je dobré si tedy uvědomit, že jestliže koupíte Vašemu dítěti chytrý telefon, založíte mu pravděpodobně, mimo jiné, i účet na Youtube.

Podle aktuálních právních norem mohou mít v České republice YouTube účet, resp. Googel účet, děti starší 16 let. Přečtěte si typy a rady k nastavení a bezpečnosti pro Vaše děti, které nabízí přímo Youtube. 

Nejsledovanějším videem na Youtube v České republice je písnička "Bum bác" od Fíha Tralala a "Mňam Mňam Bobík". Fíha tralala měla v lednu 2019 61 milióńů shlédnutí, Bobík 50 miliónů. Z toho jasně vyplývá, kolik let je průměrnému divákovi Youtube. 

Pro rodiče předškolních dětí...

Rodiče předškolních dětí by měli vědět, na co se jejich děti dívají, eliminovat nevhodný obsah, povídat si s nimi o tom, co viděly a zaujmout k tomu postoj. Jestliže necháte svého tříleťáka šoupat prstem po obrazovce a vybírat, co se mu líbí, je to jako byste ho poslali samotného na Václavák. Je možné, že tam uvidí věci, které by v jeho věku vidět neměl. Konkrétní videa jsou dětem nabízena na základě algoritmů sestavených podle sledovaných videí v minulosti a jim podobných videí. Tak jsem se jednoduše proklikala od dvacetiminutového videa s rozbalováním kindervajíček přez šminkující se sedmiletou holčičku i k Mickey Mousovi, který píchá ječící Minnie Mouse stříkačkou. Jestliže Vaše dítě z ničeho nic začne při pohledu na Mickey Mouse křičet strachy, už víte proč. YouTube je z tohoto důvodu pro malé děti nevhodný. 

Rozhodně doporučuji si v nastavení účtu aktivovat omezený režim, který filtruje videa  obsahující násilí, sex a vulgární výrazy, ačkoliv ani toto opatření není stoprocentně účinné. I když dětem zapínáte jen určité pohádky, jsou v pravidelných intervalech vystavovány různým reklamám, které mají silný vliv na jejich stravovací návyky, přání k vánocům a také vkus. 

YouTube nabízí také dětskou verzi aplikace: YouTube Kids. Rodiče na ní mohou nastavit čas, po který se děti mohou na videa dívat a zablokovat vyhledávání videí.  Aplikace umožňuje pouze přístup k videím, která jsou podle YouTube atraktivní a neškodná pro děti - nevhodný obsah je prý filtrován opravdovými (špatně placenými a znuděnými) lidmi. Aplikace je navíc doprovázena hlasitým dlouhým intrem a vlezlou melodií při vybírání jednotlivých videí. Navíc obsahuje reklamy. V YouTube Kids proto osobně nevidím žádnou podstatnou výhodu. 

U dětí velmi oblíbené video s rozbalováním kindervajíček najdete na Youtube snad ve všech jazycích. Toto video má 100 miliónů shlédnutí. 

Na YouTube jsou umístěny miliardy videí od lidí, které neznáme a nevíme, za jakým účelem je na YouTube dali. Možná si chtěli zajistit velkou sledovanost u dětí a nebo si naopak chtěli s dětí a rodičů udělat srandu. To je příklad videa s Mickey Mousem v pravo. Toto video se zobrazuje i v omezeném režimu.  

A teď konečně k youtuberům... 

Děti školního věku už často sledují své oblíbené youtubery. Jsou pro ně opravdovější než televizní hvězdy, na nic si nehrají, jsou upřímní, žijí podobný život jako ony samy. Možná ale Vaše děti nevědí, jak si youtubeři přesně peníze vydělávají. Jejich příjmy totiž nejsou závislé jen na počtu shlédnutí jejich videí, ale i na propagaci produktů v rámci jejich videí. Jedná se o tzv. product placement, který je v rámci tradičních médiích jasně definovaný. V České republice ale youtubery v tomto ohledu zatím žádný úřad nekontroluje. Komerční spolupráce tvoří podstatnou část příjmů youtubera. Výdělky mohou růst až do statisíců. Je důležité děti na tuto skrytou reklamu upozornit a motivovat je ke kritickému myšlení. Nechte je, ať Vám ukáží jejich oblíbené video, na oplátku jim můžete například ukázat interprety nebo komiky, které v jejich věku zajímali Vás.

A co když se Vaše dítě chce stát jedním z YouTuberů? Svůj účet mohou mít děti mladší 16 let pouze s Vaším souhlasem. Tento souhlas můžete jako rodiče udělit například až potom, co si domluvíte určitá pravidla a důkladně si o nahrávání a zveřejňování videí promluvíte. Jaký dopad budou mít vytvořená videa na diváky? Co je motivací Vašeho dítěte?  Chce si přijít k penězům anebo ho baví natáčet, vymýšlet vtipné scénky, snažit se zaujmout ostatní? Jaký obsah by mělo video mít?Sledujte videa, která Vaše dítě zveřejní a vyjádřete se k nim. A nebo tvořte přímo s nimi, buďte kreativní! Bavte se spolu s dětmi a ukažte jim, jak se dělá zajímavé video a jak se na internetu chovat zodpovědně. 

Vy rozhodujete...

Je důležité uvědomit si, že na YouTube je možné najít videa, která jsou pro děti nevhodná, nebo která jim můžou nahnat strach. I když oficiálně videa nesmí obsahovat násilí, nahotu či sex, v praxi tomu tak není. Jestliže takové video najdete, je dobré ho nahlásit. Vy jako rodiče rozhodnete, jestli, od jakého věku, jak dlouho, kde a jak budou Vaše děti YouToube sledovat. Toto rozhodnutí je spojené s koupí chytrého telefonu či vlastního počítače. Filtrování obsahu a časovače umí technicky zdatné děti často obejít.